Το σχολείο μας, το 9ο 12/θέσιο Δημοτικό Σχολείο Καστοριάς, είναι ένα από τα μεγαλύτερα σχολεία του Nομού Καστοριάς αφού οι μαθητές που φοιτούν σ' αυτό  φτάνουν τους 265.

Το σχολείο μας συστεγάζεται με  άλλες τέσσερις σχολικές μονάδες. Με το Ειδικό Νηπιαγωγείο, το  Ειδικό Δημοτικό σχολείο, με το 10ο και 11ο Ολοήμερο Νηπιαγωγείο Καστοριάς.

Ας περιγράψουμε πιο αναλυτικά το σχολείο μας. Έχει 14 αίθουσες διδασκαλίας, ένα εργαστήρι Φυσικών Επιστημών, ένα εργαστήρι Τεχνολογικών Επιστημών, μια αίθουσα Βιβλιοθήκης και μια αίθουσα Εστίασης. Επίσης, στο συγκρότημα όπου βρίσκεται το σχολείο μας υπάρχει μια Αίθουσα Εκδηλώσεων την οποία χρησιμοποιούν και τα πέντε σχολεία. Στο προαύλιο του σχολείου υπάρχει ένα γήπεδο ποδοσφαίρου (5χ5), ένα γήπεδο μπάσκετ, ένα γήπεδο βόλεϊ αλλά και παιδική χαρά για τους μικρούς μαθητές του σχολείου.

Γνωρίστε καλύτερα το σχολείο μας μέσα από μια σειρά φωτογραφιών.

Η αίθουσα διδασκαλίας του Α2 τμήματος

Η αίθουσα διδασκαλίας Α2