Η επίσκεψη του 2π στην τάξη μας ήταν μια μοναδική εμπειρία.

Οι μαθητές του Τμήματος ένταξης του 9ου Δημοτικού σχολείου Καστοριάς φιλοξενήσαμε για περίπου 2 εβδομάδες τον 2π στην τάξη μας.

Οι λέξεις που μας είπε ότι πρέπει να θυμόμαστε: Ειρήνη,υγεία,αγάπη,νερό, μετανάστευση και πρόσφυγας.

Στη συνέχεια ακολουθούν οι δράσεις μας παρέα με τον 2π.

Πριν γνωρίσουμε πως ζούνε τα παιδιά στις χώρες που ταξίδεψε ο 2π αναρωτηθήκαμε  αν οι δικές μας πράξεις μπορούν να επηρεάσουν τη ζωή των παιδιών που ζούνε σε άλλη πόλη, σε άλλη χώρα ή ακόμη και σε άλλη ήπειρο.Στη συνέχεια φτιάξαμε τον τροχό των πράξεων.

Το νερό είναι πολύτιμο αγαθό.Πόσο νερό αντιστοιχεί σε κάθε παιδί που ζει στην Αφρική; Πόσο νερό αντιστοιχεί σε κάθε παιδί που ζει στην Αμερική ή το Λονδίνο; Και τέλος πόσο νερό αντιστοιχεί σε κάθε παιδί που ζει στην Ελλάδα μας;

Οι 800.000 πρόσφυγες που ζουν στη Μυτιλήνη μας ήταν ένα ζήτημα που μας προβλημάτισε περισσότερο. Ποιες είναι οι αιτίες που αναγκάζουν τους πρόσφυγες να φύγουν από τον τόπο τους; Πως νιώθουν όταν φεύγουν; Ποιες είναι οι λέξεις που έρχονται στο μυαλό τους;

Χτίσαμε λοιπόν τη σταθερότητα, χτίσαμε τον τοίχο μας. Με όμορφες και άσχημες λέξεις.

Στην τελευταία μας δραστηριότητα σας παρουσιάζουμε τα λόγια του 2π που μας άγγιξε.